E Martë 30 Maj 2017

EJA NË DARDHËN E BUKUR...

NATYRA E FSHATIT ME KULTURË QYTETI...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
 • default style
 • blue style
 • green style
 • red style
 • orange style
 • lilac style
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
 • Page:
 • 1

TOPIC: BALADË PËR DARDHAREN E BOSTONIT - Vangjush Ziko

BALADË PËR DARDHAREN E BOSTONIT - Vangjush Ziko 2 years 5 months ago #121

 • STEFANI
 • STEFANI's Avatar
 • OFFLINE
 • Administrator
 • Posts: 50
 • Thank you received: 1
 • Karma: 0
balada-rozit.jpg
BALADË PËR DARDHAREN E BOSTONIT

Korijes së Dardhës këmbana ra vetë
me dorë i ra asaj vetë Shën Pjetri.
Korija u mbush e tëra me fletë,
fletë të gjelbra në mes të dhjetorit
çelën në ëndrrën e fundit të Rozit.
Loti i saj i përmalluar
e treti dëborën e akulluar
dhe zgorofetet e malit u zgjuan,
bilbili u kthye që larg nga mërgimi
me zërin e saj filloi ligjërimin,
krojet e fshatit i mbajtën iso
kënduan për sytë e saj të qëndisur,
në sheshin e valleve sazet ranë
flladi ia dheli asaj xibunin
borigat e gjelbra vallen ia mbajtën
ajo e përkuli ngadale gjurin
një tufëz zhumbricë me mall e puthi.
Dhe e zu gjumi buzë oqeanit
valët e ftohta për të zunë qanin,
qau Bostoni për të si për bijën
për penën e artë e shpirtin e lirë,
Në zjarrin e Vatrës Shqiptare të vjetër
digjet dhe ndrit fjal' e saj përjetë.
I riu me i ri,
I bukuri me i bukur,
I shendoshi me i shendoshe,
behet kur viziton Dardhen.
Last Edit: 2 years 5 months ago by STEFANI.
The administrator has disabled public write access.
 • Page:
 • 1
Time to create page: 0.278 seconds